Каталог статей

Головна » Статті » Роз`яснення

Домашнє насильство - проблема суспільства
Сім'я зазвичай розглядається як соціальний інститут, в якому буяє любов і теплі взаємини. Однак, протилежне часто виявляється істиною. Насильство широко поширене в сім'ях. Домашнє насильство - це реальна дія або загроза умисного фізичного, сексуального, психологічного чи економічного впливу, примусу з боку одного члена сім'ї по відношенню до іншого з метою контролю, залякування чи задоволення своїх потреб. Домашнє насильство - це повторюваний зі збільшенням частоти цикл.Існує багато міфів про проблеми домашнього (сімейного) насильства, таких як: насильство має місце тільки в соціально неблагополучних сім'ях, існує певний зовнішній вигляд і соціальне становище громадян, що піддаються насильству, і т. п.

Насильство існує у всіх соціальних групах незалежно від рівня доходу, освіти, становища в суспільстві, класових, расових, культурних, релігійних, соціоекономічних аспектів, тобто поширеність різних видів і форм насильства в сім'ї така, що охоплює всю популяцію.

Усередині сімейного насильства можна виділити окремі категорії, такі як: жорстоке поводження з дітьми; насильство, спрямоване проти дружини (чоловіка); насильство щодо престарілих та ін.Особливість насильства в сімейному контексті - і для гвалтівника, і для жертви - полягає в необхідності продовжувати спілкування, зберігати і підтримувати систему міжособистісних взаємин.
Існує чотири особливості домашнього насильства:
1. Одна з головних особливостей домашнього насильства полягає в тому, що воно являє собою повторювані в часі інциденти (патерни) множинних видів насильства (Фізичного, сексуального, психологічного та економічного). Наявність патерну - важливий індикатор відмінності домашнього насильства від просто конфліктної ситуації в сім'ї. Для того щоб сімейний конфлікт міг потрапити в категорію домашнього насильства, необхідно, щоб це повторилося хоча б двічі. Якщо конфлікт має локальний ізольований характер, то насильство має системну основу і складається з інцидентів, наступних один за одним. Конфлікт звичайно має у своїй основі якусь конкретну проблему, яку можна вирішити.
2. Друге принципова відмінність домашнього насильства від інших агресивних актів полягає в особливостях відносин між об'єктом і суб'єктом насильницьких дій. На відміну від злочину, скоєного на вулиці незнайомцем, домашнє насильство відбувається у відносинах між близькими людьми, які включають в себе подружжя або близьких партнерів, колишнього подружжя, батьків, дітей, інших родичів.
3. Тут слід відзначити і третю принципову особливість домашнього насильства. Вона полягає в тому, що, як показують дослідження, проведені в різних країнах світу, домашнє насильство має чіткі обриси гендерної проблеми. Найчастіше жертвами цього виду насильства стають саме жінки. Жінка вдається до насильства в основному після того, як сама тривалий час неодноразово опинялася в становищі жертви свого чоловіка або партнера. Нерідко жінки застосовують насильство щодо чоловіків як засіб самозахисту або в цілях припинення насильства чоловіків щодо їх самих. Лише деякі жінки систематично застосовують насильство, щоб володарювати над чоловіком; До того ж жінки, на відміну від чоловіків, позбавлені культурного схвалення застосування сили.
4. Говорячи про небезпеку, яку представляє собою насильство в сім'ї, і про масштаби його впливу, необхідно враховувати, що навіть якщо насильницькі дії спрямовані лише проти однієї людини, то всі інші члени сім'ї всеодно виявляються схильні до того, що позначається дослідниками як «Вторинна віктимізація» і полягає в переживанні свідками насильства тих же психологічних наслідків, що відчуває жертва. Особливо важкі переживання відчувають діти, що спостерігають за тим, як батько знущається над матір'ю.

Характерні риси насильства в сім'ї: насильство, розпочавшись в сім'ї, з кожним наступним разом збільшується за частотою і ступенем жорстокості; насильство чергується з обіцянками змінитися і вибаченнями кривдника; при спробі порвати відносини спостерігається ескалація небезпеки для жертви.
Причини (Фактори) насильства в сім'ї поділяються на: психопатичні (схильність до насильства батьків і дітей); соціальні - вплив зовнішніх (соціальних) факторів: бідність, безробіття, соціальна ізоляція, низький освітній та культурний рівень і т. п.; психосоціальні (фактори насильства поділяються на структурні, ситуативні і комунікативні; комунікативні фактори є визначальними).

Виділяють чотири основних види домашнього насильства це психологічне, фізичне, сексуальне та економічне насильство.
Конкретний випадок домашнього насильства може включати в себе всі чотири види, кілька або один з них. Дані види також можуть чергуватися в часі і переходити від одного до іншого.
Підводячи підсумки необхідно відзначити, що якою б не була ситуація насильства, вона завжди заподіює шкоду розвитку особистості. Наслідки пережитого насильства для дитини або дорослого можна структурувати, розділяючи їх або на фізичні (Захворювання, тяжкі тілесні ушкодження), психологічні (фобії, нічні кошмари, суїцидальні тенденції) і соціальні (труднощі в міжособистісних відносинах, деликвентность). Наслідки насильства це-психологічна бомба уповільненої дії, яка включає в себе хронічну депресію і труднощі функціонування в подружній і батьківській ролях.

Начальник Радехівського районного
управління юстиції Г.М. Сопронюк
Категорія: Роз`яснення | Додав: Оксана (19.11.2015)
Переглядів: 465 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]